Серед негативних змін у генетиці великої рогатої худоби, що відбулися в Україні за останні роки, – відсутність племінної служби України й оцінювання бугаїв-плідників.
На цьому в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer наголосив голова правління АТ «Полтаваплемсервіс» Валентин Грабко.
«На мою думку, варто повернути таку структуру, але у видозміненому вигляді, – вважає він. – Це має бути незалежна, сучасна служба, зі своєю генетичною базою, до якої входили б не лише бугаї-плідники, а й материнське стадо для їхнього геномного оцінювання».
За словами Валентина Грабка, в Україну з-за кордону ввозять багато спермопродукції з різних країн. До частини партій виникають серйозні запитання щодо ветеринарної безпеки, якості та генетичної цінності сперми, дотримання всіх вимог під час її фасування.
«Так, згідно з правилами, постачальник за ввезення кожної партії спермопродукції має надавати певну кількість спермодоз для перевірки якості, – зазначив він, – однак далеко не всі цього дотримуються. Крім того, разом із деякими бугаями закордонної селекції до України було завезено генетичні захворювання, а від таких запліднювачів годі чекати продуктивного поголів’я».
Також Валентин Грабко визнав, що генетика в Україні перетворилась тільки на бізнес, і за відсутності наукової складової – це біда для держави.